Další rozhovor s námi udělal samotný prezident České foosballové organizace... příjemné počtení..

 

Ahoj Kubo, jsem rád, že sis na nás udělal čas. Byl bych rád, kdyby ses čtenářům představil.

Jakub Čmiko, prezident ČFO, fotbálek hraji už asi 22 let. Mimo fotbálku se věnuji ještě šachu, kde v našem klubu SK OAZA Praha trénuji mládež. Rád vařím.

Díky, dá se říct, že to bylo až vyčerpávající. 22 let je víc než pravěk, hodně pamatuješ.. Na jakou dobu vzpomínáš nejraději a proč ?

Nejlepší doba byla, když se u nás poprvé hrál ITSF turnaj na OAZE Czech Open. Byl to opravdu mimořádný turnaj, poprvé přijeli hvězdy fotbálku včele s Jamalem. V té době byl fotbálek na absolutním vrcholu.

Jo, sám jsem se tehdy zúčastnil a byl nejvíc u vytržení prostředím a vším okolo.. Co se potom (2006) s fotbálkem stalo a proč ? 

1) - nástup pokeru,

2) - začala se oddělovat špička a slabší hráči přestali chodit na turnaje -,,profesionalizace'',

3)  problémy v Rosengartu 

Poker určitě vzal, ale poslední léta, jste za to jako ČFO vzali, začali jste dělat několik projektů pro mládež, mohl bys tady namátkou nějaké vyjmenovat?

Zatím hlavním projektem je NZDM - nízkoprahové kluby, to jsou kluby, kam chodí sociálně slabší děti. Spolupracujeme s Županem. Už jsme uspořádali v Meet Factory (klub na Smíchově, který vlastní David Koller) dva velké turnaje.

To zní dobře, jen tak dál! Nebylo chybou, že jste se do téhle iniciativy vrhli příliš pozdě a neusnuli na vavřínech „v době rozkvětu“ foosballu v ČR? Poker byste patrně neovlivnili, to je dnes obrovský fenomén, ale i tak jste mohli mít podchycenou už tehdy novou plejádu hráčů další generace ..Co myslíš?

No těžko říct. Málokdo ví, že ještě v té době jsme měli rozpracovaný projekt na střední školy, ale bohužel u hlavního sponzora jsme nenašli podporu.

To je škoda, protože já osobně jsem za každého fotbákáře, kterého se mi povede ke stolu přivést a udržet opravdu rád. Jak se díváš na fotbálkovou scénu v ČR dnes?

Hráčská základna jde nahoru, vznikly nové kluby a na vzestupu jsou nový hráči. Staří hráči, kteří přestali hrát, se pomalu vrací. Jsem velmi rád, že na Moravě se to zvedlo. Chtělo by to ještě nějaký týmový úspěch na mezinárodní scéně.

K tomu se samozřejmě všichni upínáme a věřím, že v Hamburku předvede český foosball sílu a bude hrát o bednu. Za těch 22 let hodně pamatuješ, viděl si nespočet hráčů a vídáš dodnes. Máš své oblíbence a proč zrovna je, napadá tě třeba nějaká top 5ka a u každého hráče, pokud by si mohl napsat to, v čem vyniká právě on nad ostatními?

Milan Reljič  - Relé - opravdová legenda, skvělý hráč, hraje velmi pohledný foosball, obdivuji na něm, že se dokáže přizpůsobit době. Opravdu nesmrtelná legenda:) 

Láďislav Křepela – Láďa -  prosadil se na mezinárodním poli, když si s ním zahrajete jen tak, je to fakt peklo :)

Jan Zavoral - Záwin - nejlepší stahovačka na světě.

Martin Douša - Marčíno - největší bojovník u nás, prosadil se i na mezinárodní scéně, což se velmi cení! 

Jan Kovařík – Kovka - největší talent od dob Matěje Slavíka, ten snad umí všechno!

Krásná sestava, mohl bys přidat jednoho ryzího brankáře a proč ?

Aleš Brabenec – Brabi - Velmi chytrý hráč, dobře čte hru, dělá málo chyb, dobře střílí.

Díky. Co si za ty roky myslíš, že odděluje ty nejlepší od těch vysoce kvalitních? Co hráč musí bezpodmínečně mít v repertoáru a co tam mít v žádném případě nesmí, aby vyhrál resp. opakovaně se umísťoval na největších turnajích v ČR?

Dle mého názoru rozhoduje psychika. Můžeš mít natrénováno  jak chceš, ale když nezvládneš rozhodující balónky, nevyhraješ! Viděl jsem spousty dobrých hráčů, kteří když hráli jen tak, tak hráli fakt dobře. Přišel turnajový zápas a tam se rozklepali.

To je pravda, taky jednoho takového znám, ale nebudu jmenovat. (Ahoj Martine :D ) Jak hodnotíš scénu, kterou my jako FSČ spravujeme? Změnil se nějak tvůj pohled na hráče ze severu v průběhu let ?

Co se týče vaší fotbálkové scény, tak to bych hodnotil velmi pozitivně, hráči chodí na turnaje a hrají ligu. A evidentně je to baví. Tím jste udělali kus dobré práce. Co se týče sportovních kvalit, tak si myslím, že malý pokrok jste udělali, ale stále nemáte špičkového hráče. Ty už tam skoro jsi:) Máte trošku nevýhodu v tom, že ve vašem regionu jste nikdy neměli špičkového hráče, který by to naučil ostatní.

Nás to tehdy jezdil učit Marek Kopnický, pro mě jedna z legend tohoto sportu a můžeme mu na dálku poděkovat, že do našeho kraje přinesl osvětu zejména na pětce... Několik z nás prošlo za ta léta maratónem českých pohárů i některými mezinárodními turnaji. Proč se nám stále nedaří se prosazovat a když tak víceméně výjimečně? Myslíš, že je to kvalitou ligové soutěže?

Ve středních Čechách je kvalita hodně vysoká a má to určitě na to vliv. Možná Marek nebyl tím nejlepším učitelem:) A konkurence je vysoká, je těžké se prosadit. Je ale fakt, že moc talentů jsem nezaregistroval vyjma bratrů Kačerů, ale ty moc nejezdí.

Píšeš o bratrech Kačerech, což jsou možná Ti opravdu největší. Také si určitě pamatuješ tým Rosengartu B, který byl složen čistě z hračů našeho kraje, jak na nás vzpomínáš? Víš, že zrovna dnes je den, kdy jsme v lize porazili Rosenagart A, už je to 6 let. 

Moc si to nepamatuji, ale bylo to určitě velké překvapení. Nehrál tam náhodou Šíja? Ten je taky dobrý hráč.

Nene.. Jo bývalý vícemistr republiky s Bohoušem Křivdou... Zkus postavit také ústecký dream team 4-5 lidí a napiš nám opět, v čem vidíš silnější stránku, pokud můžeš?

Pyžmoň - velký bojovník, hráč s nejlepší psychikou v kraji. 

Šía - nedávný vícemistr republiky s Bohoušem Křivdou, slušná stahovačka. 

Sanka - nejtalentovanější hráč v kraji, má na to, aby se probojoval do špičky. 

Rejža  - velký bojovník, specifický styl hry.

Děda - nejzábavnější hráč, mám na něj moc pěkné vzpomínky, na jeho střelbu gólmanem se nedá zapomenout.

Proč si myslíš, že hráči nejen ze severu přestali jezdit na turnaje konané na Rosengartu a jak vůbec dnes tento stůl vnímáš?

S tím souvisí krize Rosengartu, která byla zhruba před 4 lety. Ztratili jsme důvěru hráčů v jiných regionech díky této krizi. Ta krize byla tak velká, že jsem uvažoval, že to zabalím. Potom se zde objevila konkurence vůči Rosengartu. Ale stále si myslím, že stůl Rosengart patří k nejlepším na světě, díky herním vlastnostem. Dá se na něm zahrát úplně všechno, což je výhoda oproti jiným stolům. Naštěstí Rosengart přežil a může se rozvíjet dál.

Bohužel ale Rosengart není stůl ITSF, letos dostal tuším výjimku. Myslíš si, že trénování na Rosengartu je podobně hodnotné, jako na ITSF stolech? Z vlastní zkušenosti bych řekl, že trénink na Rosengartu nemůže hráče připravit na mezinárodní turnaj a většina turnajů, které ČFO pořádá je právě na těchto stolech..

Tvrdit, že Rosengart není stůl ITSF je nepravda, Rosengart je stůl ITSF - Recognize. Trénovat na Rosengartu je stejně hodnotné jako na jiných stolech. Při tréninku je důležité mít vůli a dobrý tréninkový plán. Rosengart je prostě dobrý stůl co se týče hry. Ty trénuješ na Rosengartu, když jedeš na Bonzini turnaj? To snad ne:).

No dříve jsem neměl právě tu možnost trénovat na jiném stole, proto jsem tu otázku takto směřoval. Dnes už jsou možností jiné, ČFO dělá turnaje na Ulrichu, Fučr na Leu, proto mi do toho Rosengart nezapadá. Blíží se MČR na Rosengartech, jak bys naše čtenáře nalákal? Máš zde jedinečnou možnost!

To máš i pravdu, Rosengart měl tehdy téměř monopol. Ale doba se změnila…

Chtěl bych čtenáře pozvat na nejstarší turnaj v ČR, bude se hrát na 16-ti stolech v pěkném prostředí hotelu ILF. Spousty turnajů, mimo jiné i MČR krajů. Každý si to může pěkně užít. Pro legendy máme připravený originál stůl Rosengart se starou plochou a starými panáčky. Bude se zde konat i první oficiální zápas ITSF počítaný do Nation Rankingu ČESKO vs SLOVESNKO.

To nezní vůbec špatně! Chtěl by si závěrem čtenářům z Ústeckého kraje něco vzkázat?

Přeji všem dobré zdraví, hodně úspěchů v životě i ve fotbálku. A trénujte!!! :)

Opravdu díky za tvůj čas tvé názory a brzy ahoj.