Foosball Magazin - Oficiální fotbálkový web spolku Foosball Severní Čechy

Ve dnech 22.- 24. 11. 2019 odehrál fotbálkový tým "Foos-Club Bílina" ve slovinském Bledu prestižní turnaj evropských ligových týmů. Tak zvané "ECL" neboli European Championship League se odehrálo v noblesním sále hotelu Toplice a hostilo celkem 18 mužských a 8 ženských týmů z různých zemí Evropy.

Z České republiky jely dva můžské týmy a jednotlivě i hráči a hráčky z německých klubů (Eintracht Frankfurt), kteří se nominovali díky umístění v jejich ligových soutěžích, či obhajobě z minulého roku, nebo díky MČR Družstev.

 

Bílina dostala šanci a na takovýto formát turnaje jela v historii poprvé. Šestičlenná výprava ve složení RadekSpáčil, Michal Býna, Tomáš Mergl, Víťa Hodač, Jiří Zelenka a Lukáš Rais byla odhodlaná udělat co nejlepší výsledek. Již po cestě jsme si říkali, že bude důležitý každý míč, abychom prošli kvalifikačním sítem s co nejlepším umístěním do vyřazovacích bojů.

Po takřka devíti hodinách na cestě po českých, rakouských a nakonec slovinských silnicích a dálnicích jsme konečně dorazili do apartmanu Muznik a ubytovali se. Ještě tentýž večer jsme se šli podívat na místo a rozehrát. Na hracím místě právě probíhal zahřívací Monster DYP (Náhodný los). Potkáváme druhý český tým "Krutý krůty Crew Praha" a zdravíme se. Tajně doufáme, že nám zítřejší los nepřidělí zrovna je. Přecijen, jedete takovou dálku a nechcete potkat českým tým, ale pojďme dál...

Nádherné lesní prostředí jezera v Bledu dokreslovalo skvělou atmosféru turnaje. V sále hotelu Toplice bylo připraveno přes třicet fotbálků, které organizátoři převáželi z místa na místo pomocí pojízdného zvedáku, dle toho, jaký tým zrovna hrál ve finálové aréně pod kamerami.

A tak jsme se setkali kromě Leonhartu ještě se stoly Garlando a Bonzini. Tornadu a Robertu jsme se vyhnuli, jelikož žádný z našich soupeřů tento stůl neměl. Je rozlosováno. První náš soupeř je nasazená dvojka v turnaji: VFB RODHEIM/HORLOFF (Německo). Dalšími v pořadí jsou ŠKD BELA TEMA (Slovinsko) a HOTSHOTS - GRAZ (Rakousko).

 

Druhý den v sobotu jsme na místě o hodinu dříve, abychom se rozehráli. Německý tým VFB RODHEIM/HORLOFF má také Leonhart. Hned zpočátku byl patrný rozdíl v našem a jejich věkovém průměru. Pánové z Německa vypadali, že už fotbálek hrají podstatně déle než my a na velkých turnajích již někteří z nich hrají jistě kategorii seniorů. Zápas je napínavý během celého průběhu, ale vedení nám uniká stále o jeden, dva, i tři body. Je na řadě poslední fáze zápasu, Rodheim vede 36:33, jim chybí čtyři, nám sedm. Zabrali jsme a po chvíli "přetahování" srovnáváme na 37:37 a jsme na koni. Daří se bránit i prohazovat, útok dává. Snake od sebe a 38:39 vede Bílina a je tu Match-ball. Ubránili jsme prohoz na pětce a po time-out následoval prohoz na trojku. Góoooooooool!!! Snake k sobě rozhoduje o první výhře Bíliny na tomto prestižním turnaji a obrovská úleva a ještě větší radost z vítězství. Vše probíhalo v duchu fair-play a nakonec jsme se na památku se soupeři ještě vyfotili. Soupeř nás pochválil za předvedenou hru, čehož si moc ceníme, od takových zkušených matadorů.

Cca půl hodinka pauzy a následuje další zápas. Tentokrát na stolech Leonhart - Garlando proti domácímu Slovinskému týmu ŠKD BELA TEMA. Při pátečním rozehrávání na Garlandu nám to šlo podstatně lépe, než při tomto zápase a bylo vidět, že soupeři jsou na svém stole silnější. Na našem Leonhartu se snažíme dohnat ztráty na Garlandu, ale je to opět vyrovnané. Zápas dospěl do poslední fáze a bohužel díky pro nás nepříznivému losu bude končit zápas na Garlandu. Soupř potvrdil své kvality a zápas končí 36:40 naší prohrou. Avšak nikoli se sklopenou hlavou. V průběžném pořadí se držíme okolo středu tabulky, což není špatné.

Následuje poslední zápas ve skupině. Soupeři jsou HotShots Graz z Rakouska a opět stůl Garlando. Tentokrát je průběh rychlejší než v předchozím zápase a na rakušanech je vidět, že mají Garlando jako domácí stůl oprávněně. Nedaří se nám prohazovat a míček nám ujíždí z tyčí někam do hřiště. Prohráváme již o 6 bodů a na našem týmu je vidět pesimistická nálada a bezmoc. Opět nám nepřál los a začalo se sice na Leonhartu, ale končilo se opět na Garlnadu. Zápas končí a Graz vyhrává desetigólovým rozdílem 40:30.

Stále ale věříme, že první výhra ve skupině nám pomůže ke klidnému postupu z kvalifikace. Tým KKC Praha dostal v prvním kole kvalifikace tým KC Keiserslautern na Bonzini, italské Salerno na Robertu a ruský St. Petersburg na Garlandu. Bohužel jim kvalda až tolik nevyšla a ocitli se mezi posledními čtyřmi týmy tabulky, které musely hrát ještě tentýž den večer před-kolo v pavouku. Tam narazili na chorvatský tým "Zagreb" a bohužel prohráli 40:35 a museli se tak s turnajem rozloučit.

Bílina tedy postupuje ze 13.místa a v pavouku v neděli narazí na KC Keiserslautern na francouzském typu stolu Bonzini. Tým, který jediný porazil legendární Eintracht Frankfurt v německé Bundes-lize. Bonizni je pro náš tým velká neznámá, ale pokusíme se udělat nemožné.

Je tu neděle a my "balíme kufry" v apartmanu a vyrážíme zpět na hrací místo. Tentokrát hrajeme pod kamerami ve "finálové aréně". Přiznáme se, že nervozita po tomto zjištění, že nás budou natáčet kamery, trochu stoupla, ale budeme bojovat. Zápas má náboj a atmosféra by se dala krájet. Přihlížející hráči a fanoušci po každém góle skandují. Na středu pole je hra vyrovnaná, daří se nám bránit i prohazovat zhruba stejně úspěšně jako soupeřům, možná o trochu lépe.

 

Horší je to s útočnou řadou. Soupeř výborně chytá a na každý gól potřebujeme alespoň 3 až 4 střely, ale soupeř nanejvýš jednu až dvě. To myslím, že rozhodlo zápas a soupeř nás rozdílem třídy porazil v osmifinále.

 

Bílina se tedy loučí s turnajem na 9. místě z 18 týmů a se vztyčenou hlavou odjíždí zpět na sever.

Velkého úspěchu dostály české ženy (Šárka Holomoucká a Iva Frančíková), když jejich Eintracht Frankfurt vyhrál 1. místo v soutěži žen! Gratulujeme.

Martin Douša spolu s Tonym Spredemanem a dalšími hráči Eintrachtu Frankfurt obsadili nakonec 2.místo, když ve finále prohráli 40:38 se švýcarským St. Gallen. Také blahopřejeme ke stříbru!

Děkujeme všem příznivcům a fanouškům za podporu. Velké díky patří taktéž našim sponzorům, bez kterých by byl tento turnaj pro nás jen velmi obtížným.

Děkujeme sponzorům a přátelům za finanční podporu:

Město Bílina

 

Za finanční podpory Města Bílina

Lékárna Salvia

Lékárna Salvia v Bílině
 

Global Pack

 

Foosball Severní Čechy

 

 


 

 

 

 

 

 


Za finanční podpory města Bílina
sponzor: město Bílina

2. Liga FSČ